EKONOMİK KRİZ VE SALGININ ETKİLERİ

Ekonomi patladı. Salgın milleti vurdu. Çarklar dönmüyor.

EKONOMİK KRİZ VE SALGININ ETKİLERİ
Bu içerik 1256 kez okundu.

 

EKONOMİK KRİZ VE SALGININ ETKİLERİ

Ekonomik buhran tüm sektörleri derinden etkiledi. Düşük gelirli aileler sarsıntı içerisinde. Bireylerin özel hayatları çöküntü halinde. Çoğunluğun  psikolojisi kötü durumda. Özellikle büyük kentlerde geçim sıkıntısı bireyleri kara kara düşündürüyor. Artan maliyetler ve eriyen gelirler aileleri  çilekeş duruma soktu.

Ekonomik kriz üzerine salgın süreci eklenince sosyal hayatta zorlaştı. Yaşam şartları iyice güçleşti. Yasaklar yatırımları, istihdamı, üretimi ve ticareti  negatif etkiledi. Salgın sürecinin uzaması sıkıntıları her geçen gün artırdı, artırıyor. Dış tehditler ve iç çekişmeler mikro dengeleri ve endeksleri negatife sürüklüyor.

Millet devlete kırgın !

Bireyler toplumdan koptu...

Ne olacak bu işin sonu , hep beraber göreceğiz.

Peker Videoları youtube'ı dünyada yüzde otuz daha üst basamağa çıkardı.

Sokağın ve esnafın dili;  demokrasilerde çok kıymetlidir. Bu durum siyasi dengeleri değiştirecek gibi görülüyor. Şok sonuçlar ile  siyasi partiler karşı karşıya gelebilir. İşini kaybeden birey  yada esnafın vereceği tepki büyüktür.

Aslında Peker'in anlattığı çoğu şeyi herkes biliyor. Hamudu ile yiyenler , hiç  kimseye yaşam hakkı vermiyor. Aç gözlüler yamyam gibi kamu kurumlarında cirit atıyor. İşin değerini yükselten ve o işi alanları da konuşacağız.

Haram yiyorlar ve evlerine haram götürüyorlar...

CEPLERİNDE IPHONE PLUS  12 İLE HAVA ATANLAR…

Devlete ve millete borcunu inkar edenler…Ne gezer bu tiplerde dürüstlük ve insanlık değerleri. Bireyseller ve benciller kitlesi. Vatan , bayrak ve din ağızlarında sakız oldu. Ye babam, Yeee..

BİRDE AK PARTİ'Yİ SAVUNUYOR. ASLINDA CEBİNİ SAVUNUYOR.AK PARTİ'Yİ BİTİREN BUNLARDIR.

Hekime ve hâkime çok giden, oturup gelirine baksın (!)

Normalleşme süreciyle İstanbul’un genel nabzını tutmaya çalıştım. Bir çok ilçeyi gezdim. Kalabalık semtlerde ve caddelerde inceleme yaptım. Esnafı  neşesiz ve keyifsiz gördüm. İş sahipleri çok düşünceli. Artan borçlar, kiralar, vergiler ve icralar. Azalan cirolar ve satışlar. Sosyal yardımlar yetersiz olunca ,dert üstüne dert bindi. Ekonomik  kriz ve salgına karşı “çare’’ üretmek büyük sorun. 

Avm’ler de bir çok iş yeri boşalmış. Esnafın bazıları kepenk kapatmış. Raflarda ve tezgahlarda yeni ürünler çok az. Stoklar azalmış. Çeşitlilik kaybolmuş. Esnaf bu çetin şartlarda çarkı çevirmeye çalışıyor. Üretici , satışçı ve tüketici zincirlerinde kopuşlar ve kırılmalar görülüyor.

Esnafın bir tarafı kötü gidişata karşı  isyan bayrağını kaldırırken, bazı kesimi ise, bu haline şükürle  teselli oluyor. İsyancılara ve şükürcülere şahit oluyoruz. İsyancılar muhalif grup takılıyor.  Şükürcüler ise genelce cumhur tayfası. İsyancılar batıyoruz derken,  şükürler olsun tayfası  Türkiye’yi ;  50 yıl öncesiyle günümüzü kıyaslıyor. Kötü gidişatı normal sayılıyor. Her kötülük, yolsuzluk ,hırsızlık ve bela “kader’’ olarak algılanıyor.

Siyasal iktidar döneminde halk Laleciler ve fetretciler olarak iki gruba ayrıldı. Siyasal iktidardan faydalananlar Laleciler kitlesi, Muhalifler ise fetretciler olarak ayrılıyor.  Lale devrini yaşayanlarda resmen bahar havası varken, fetret devrini yaşayanlarda şiddetli fırtınalar ve sert rüzgarlar  görülüyor.

Adaletsiz uygulamalar ve eşitsiz tasarruflar telafisi zor günleri ülkeye getirecek gibi duruyor. İyi gibi görülen kişilerin ne kadar kirli ve pis işlere bulaşması vahim tablodur. Makam ve siyasi hırslar bir çok paradoksları beraberinde getiriyor.

Sn. taraflı Cumhurbaşkanı mağdur ve hak arayanlara nankör diyebilecek kadar aciz duruma düşüyor.  Muhalif bir lidere yapılanı normalleştiriyor. Seçmenine ve kitlesine prim veriyor. Bir nevi göz dağı veriliyor.

Mafyadan rüşvet alan milletvekiline karşı ağzını açmıyor. Bunlarla irtibatlı olan yöneticilere ve kişilere karşı bir inceleme ve soruşturma dahi başlatmıyor. Ülkede ne hukuk nede demokrasi kaldı. Sadece üstünlerin hukuku, imtiyazlı insanlar ve kadrolar var.

 Şimdilik kahveler Sedat Peker’den …!

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU