YÜZDE YEDİ BÜYÜME TİYATROSU !

Yanlışlar yutturuluyor. Reel veriler hasır altı ediliyor. Siyasi cambazlık ve kurnazlık diz boyu. ..

YÜZDE YEDİ BÜYÜME TİYATROSU !
Bu içerik 1903 kez okundu.

 

MİLLET BÜYÜMEYE İNANMIYOR...

Türkiye istatistik kurumu (TÜİK) tarafından Birinci Çeyrek GSYH verilerini açıkladı. TÜİK yine bildiğini okudu. İnan(a)madığı verileri paylaştı ! Hükümet tarafında siyasal duruşunu gösterdi. Milletin güvenini iyice kaybederek alay konusu oldu. Artık millet TÜİK ile makara geçiyor.

GSYH 2021 yılı birinci çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre % 7,0 arttı.

GSYH 2021 yılının birinci çeyreğinde cari fiyatlarla 1 trilyon 386 milyar 347 milyon TL oldu.

GSYH’nın cari fiyatlarla ABD doları bazında 188 milyar 65 milyon olarak gerçekleşti. 2020 yılına göre 3, 4 çeyrek rakamlarına göre dolar bazında gerileme oldu. Aynı çeyreklerde zincirlenmiş hacim endekslere göre daha büyük küçülme ve daralma görülmektedir

GSYH’nın cari fiyatlarla TL bazında, 2020 yılının üçüncü ve dördüncü çeyrek rakamlarına göre ciddi daralma oldu.

2020 yılı Birinci Çeyrek rakamlarına göre kıyaslama yapıldığında, TL bazlı artış olurken aynı oranı dolar bazında 40 milyar dolar azalma oldu. 2020 / 2021 yılı Birinci Çeyrek kur farkı 40 milyar dolar anlamına gelir.

Nominal bazlı TL artışı olurken, reel bazda küçülme ve gerileme net ortadadır. % 7 büyümeyi anlamak mümkün değil. Büyüme olasılığı yoktur.

Dönemsel Genel Endeksler Ocak-Mart dönemine ait incelendiğinde, göze çarpan reel artış görülmemekte. Tersine maliyet ve fiyat artışları dikkat çekmekte. Hissedilen  enflasyon oranı çok yüksek. Enflasyonist bir ortamda reel büyüme teoriye ve akılcılığa terstir.

Faiz, kur ,ve enflasyon ortamında reel büyüme olamaz. Hacimsel büyüme, fiyat bazlı büyümeden çok etkilidir.

Bu dönemde istihdam oranında değişim görülmüyor. Genç nüfusta işsizlik oranı % 25,3 üzerinde, işsizlik oranı ise en az % 13,5 oldu. Toplam işsiz sayısı 5 milyon civarında.

İşsizliğin düşmediği, istihdamın artmadığı, sektörel endekslerin yükselmediği, üretimin, yatırımın ve ihracatın artmadığı yerde büyümeden bahsedilemez.

Bu dönemde Ocak-Mart 2021 turizm gelirleri, geçen yılın aynı çeyreğine göre % 40 azaldı. Ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı çeyreğine göre % 53,9 azaldı.

Mal ve hizmet ihracatı 2021 yılı birinci çeyreğinde % 3,3 artarken ithalatı % 1,1 azaldı.

Dış ticaret cephesinde genel artış yaşanmadı. Türkiye’nin rekabet gücü her yıl geriliyor. A normal fiyat artışları ticareti olumsuz etkiliyor.

Milli gelirin gerilediği, alım gücünün düştüğü, ticari aktörlerin kepenk kapattığı, icra dosyalarının yükseldiği, faizlerin ve kurun yükseldiği ortamda, % 7 büyüme hayalcilik ve şizofrenlik göstergesidir. Asparagas söylentiler olarak tarihe geçer.

% 7 büyümenin olduğu bir ülkede halk isyan etmez. Sosyal yardıma muhtaç olmaz. Devlet zamları, vergileri, cezaları hiç artırmaz. Merkez bankasının döviz rezervleri artar. İŞ-KUR önünde kuyruklar olmaz.

Dış borç, cari açık, ve bütçe açığı yükselirken, yüzde yedi büyüme hikayesi büyük bir tiyatro. Siyasi paradoks. Politik bir demagoji.

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi algı operasyonu ve aldatma hüneridir. Kulağı tersten gösterme hamlesi. Krize kulak asmamak işi.

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU