DUYARSIZ İNSANLAR PARADOKS

Cehaletin merhemi çağdaş eğitim ve öğretimdir. Bilinçsiz insanların fiilleri , eylemleri ve inançları yapısal sorundur.

DUYARSIZ İNSANLAR PARADOKS
Bu içerik 1045 kez okundu.

          

DUYARSIZ İNSANLAR DEVLETE VE MİLLETE ZARAR

Cehalet büyük bir hastalık. Geçmişten günümüze kadar süren toplumsal çözümsüzlük. Kronik bir eğitimsel mesele. Sosyal bilimlerin  yapısal  başarısızlığı. Toplumların panzehiri.  Miletlerin ortak başarısız paradigması. Çağdaş eğitim ve öğretimin dahi üstesinden gelemediği cehalet paradigması. Tüm bu sorunlar insanlığın ve erdemli olmanın önünde en büyük engel. Fesat olanın huzuru olmaz, alıngan olanın dostu olmaz, cahil olanın ne halt edeceği belli olmaz.

 Sözde dindar olanların bu dine verdiği zarar ise çok büyük. Tarikat şeyhleri ve cemaat önderlerinin söylemleri ve uygulamaları büyük bir hezeyan. Davranışları lafügüzaftır.

Toplumların düşünüş biçimleri ,değerleri, inançları ve kaygılarının ortak negatif yönleri genelde aynı.. Toplumsal yaşama ve değer yargılarına etki eden değerler ve vasıflar son derece mühimdir.

Bireylerin veya milletlerin belli başlı meselelere karşı verdikleri ortak tepkiler ve yaklaşımlar. Ülkelerin salgına karşı düşünce biçimleri ve davranışlarının farklı yansıması büyük bir çelişki. Her topluluk bilimden ayrılarak kendi düşüncelerine  özgü paradigma kuruyor. İrrasyonel ve mantıksız savunmalar türetiliyor. Kırsal kesimin soyut yapısal eylemleri rivayetlere dayalı masallar çoğu kez.

Dört milyon kişinin öldüğü ve milyonların hasta olduğu salgında topluluklar bilimi dehşete düşürecek inançlar ve davranışlar görülüyor. Cehaletin yoğun olduğu kırsal kesimlerde kuralsızlık ve duyarsızlık diz boyu. İnsanların canlarını riske atmak ve  kurallara uymamak yöneticileri zora sokuyor. Devlete zarar veren de bunlar. İnadına bildiğini okuyan tipler. Keçi bile bazen daha  efdal  oluyor.

Bireylerin kendilerine özgü yaşam tarzları toplumsal vakalara sebebiyet verebiliyor. Algılar, hikayeler, rivayetler ve  masallar üzerinden yaşam sürüyorlar.  Umursamazlık ve dikkatsizlik çaresizliği beraberinde getiriyor. Koşullar ve şartlar böylece zorlaşıyor.

Kırsal kesimde  yaşayanlar  değişime ve bilimsel olgulara karşı hep ön yargılı olmuşlardır. Kültürel davranışlar ve örfler bazen bilimin önündeki en büyük paradoks. Bireyler bir sorunla karşılaştığında şifa kapısı olarak çeşitli mercilere ve inançlara sarılıyor. Falcılar, muska yazanlar, şeyhler, türbeler, kulaktan duyma bilgiler gibi vs…

Anadolu’da kurallara itaatsizlik ve riayetsizlik artış gösteriyor. Covid -19 vaka patlaması bir an meselesi. Virüslü olduğu halde toplum içerisinde gezenler ve çalışanlar büyük bir vebal altındalar.

Cahil  ve virüslü bir birey topluluk içerisine katılarak  100 kişinin hasta ve mağdur olmasına sebep oluyor.

Töre toplamak için bu kadar vebale değer mi?

 Kendi işini aşırmak için başkasının canının tehlikeye atıyor. Böyle bir vicdansızlık asla kabul edilemez. Bu bir hukuksal ve yargısal suçtur. Devlet gereğini yapmalıdır. Kim kime kasıtlı olarak bulaştırıyor ise, araştırılması ve deşifre edilmeli.

Devletin tüm yöneticilerinin ve sağlık birimlerinin koymuş olduğu kurallara ve önlemlere  ivedilikle uyulması gerekir.

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU