YÜZDE 21,7 BÜYÜME SARAY PALAVRASI

Faiz, kur ve enflasyon fırlıyor. Milli gelir eriyor. Alım gücü azalıyor. Ekonomi büyüyor..!

YÜZDE 21,7 BÜYÜME  SARAY PALAVRASI
Bu içerik 1964 kez okundu.

 

 %21,7  BÜYÜME ve  SARAY PALAVRASI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı ikinci çeyreğine ilişkin Dönemsel Gayrisafi Yurt İçi Hasıla verisini açıkladı.

Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) 2021 yılı ikinci çeyreğinde % 21,7 arttı.

GSYH 2021 yılı ikinci çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %21,7 arttı.

Bir önceki çeyreğe göre  % 0,9 arttı.

Hizmetler 2021 yılı ikinci çeyreğinde %45,8 arttı

GSYH'yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2021 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yıla göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; hizmetler %45,8, sanayi %40,5, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri %32,4, diğer hizmet faaliyetleri %32,3, bilgi ve iletişim faaliyetleri %25,3, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri %8,5, gayrimenkul faaliyetleri %3,7, inşaat %3,1 ve tarım, ormancılık ve balıkçılık %2,3 arttı. Finans ve sigorta faaliyetleri ise %22,7 azaldı. Kiralar fırladı. Her şey ateş pahası. Alt ve orta kesim inim inim inliyor. Yuvalar dağılıyor. ”Yokluk" aile hayatını perişan etti.

Yüzde 21 büyüme var ise , enflasyonun yüzde 30 olduğunu niye belirtmiyorlar?

Zam zam da zama zam...

Allah ,helal kazan herkese yardım etsin.

Haramzadeler istedi diye helal kazancı olanlar elbet ki yok olmayacak.

Gayri meşru işleri olanlara soruyorum: Biz herkesin gördüğü ve bildiği gibiyiz. Peki , ya siz ?Göründüğünüz gibi misiniz?

Düzenbazlar ve  ihale baronları bu piyasada hangi yüzle var?

Onlar ortada fink atıyor ise şerefli insanlar elbet ki hayatını idame ettirecekler.

GSYH 2021 yılının ikinci çeyreğinde cari fiyatlarla 1 trilyon 581 milyar 120 milyon TL oldu.

Üretim yöntemiyle Gayrisafi Yurt İçi Hasıla tahmini, 2021 yılının ikinci çeyreğinde cari fiyatlarla bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %52,4 artarak 1 trilyon 581 milyar 120 milyon TL oldu.

GSYH'nin ikinci çeyrek değeri cari fiyatlarla ABD doları bazında 188 milyar 566 milyon olarak gerçekleşti.

Yerleşik hanehalklarının tüketim harcamaları 2021 yılı ikinci çeyreğinde %22,9 arttı

Mal ve hizmet ihracatı, 2021 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak %59,9, ithalatı ise %19,2 arttı.

Çalışan kesim yoksullaştı..!

Baronlar kazandı…!

İşgücü ödemelerinin Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı %32,9 oldu

İşgücü ödemelerinin cari fiyatlarla Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı geçen yılın ikinci çeyreğinde %37,0 iken bu oran 2021 yılında %32,9 oldu. Net işletme artığı/karma gelirin payı ise %42,8'den %49,8'e yükseldi.

2020’DE EKONOMİ YÜZDE 1,8 BÜYÜMÜŞTÜ

Türkiye ekonomisi 2020 yılında salgının etkilerinin en belirgin hissedildiği ikinci çeyrekte yüzde -10.4 daralmasına rağmen ;   düşük faiz krediler öncülüğünde yıllık yüzde 1.8 büyür iken, %21,7 büyüme bir göz boyamasıdır.  -10,4 küçülen bir çeyrekle kıyaslama yapılması doğru analiz olamaz.

Salgının ve tam kapanma önlemlerinin alındığı ve ekonomik faaliyetlerin durağan seyrettiği bir çeyrektir. Ekonominin çöktüğü dönemdir.Dünyanın çukura ve kuyuya düştüğü bir dönüm noktası. Merdivenin ortasından aşağı inilmesi ve tekrar yukarı çıkılması olayıdır. Örneğin 100.basamaktan 90. basamağa iniliyor, oradan da 110 çıkılıyor. Sonuç 10 basamaktır.

Bireylerin refahına ve sosyal hayata yansımayan ‘büyüme’ tiyatrodur. Büyüyen ekonomide genel iş hacimlerin reel bazda artması, istihdamın yükselmesi ve işsizliğin düşmesi gerekir.

Maaşların artış gösterir. Hane halkı enflasyon altında ezilmez. Memura %5 zam yapılmaz. Her doğal afette Iban nosu verilmez. Zam ve vergiler yükselmez. Her birey büyümeden payını alır.

‘Ekonomimiz şahlanıyor’ diye bir tiyatro ortaya koymaya gerek yoktur. Mehter marşıyla kutlanacak bir başarı ve büyüme hikayesi  ülkede görülmüyor. Davul zurnayla karşılanacak reel büyüme ekonomide hissedilmiyor.

 Geçen yılın aynı çeyreğine göre , TL bazında büyüme cari fiyatlarla  %52 , dolar bazında  %23  artış oldu. 232 milyar dolar olması gerekir iken,  II. çeyrek 188,586  dolar oldu. Yaklaşık kur farkı 45 milyar dolar.

İlk çeyreğe göre TL bazında % 13 artış olur iken, dolar bazında sıfır büyüme oldu. Kur farkı  yaklaşık 27 milyar dolar oldu.

Döviz ve enflasyon bazında irdelendiğinde büyümenin bir tiyatro olduğu görülür. 2021 II. çeyrek TÜFE  ortalaması %18 seviyesi, Yİ- ÜFE ortalaması %39 bazında olan %21,7 büyüyen dünyada başka ülke yoktur.

Enflasyonla büyüyen bir ekonomide refah seviyesi yükselmez. Rekabet gücü kaybolur. Kur, faiz ve enflasyon büyümenin önündeki bir paradokstur. Bunları çözmeden hiçbir şey reel olarak yansımaz.

Büyüyen bir ekonomide;  limanlar, araziler, işletmeler satılmaz. Merkez Bankasının rezervleri düşmez.. Dış borç 450 milyar dolar olmaz. Bütçe açığı olmaz. Faiz ödemeleri olmaz. Milli gelir düşmez. Alım gücü artar. 

 

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU