MİLLET ZORDA, MEMLEKET DARDA

Borçlar artıyor. Büyüme hikaye oldu. Enflasyon ve kur yükseliyor.

MİLLET ZORDA, MEMLEKET DARDA
Bu içerik 1377 kez okundu.

 

MİLLET ZORDA, MEMLEKET DARDA

Borçlar, işsizlik, pahalılık… Bıçak kemiği delmiş geçmiş. Yüzde 21,7 büyüme var ise, borç niye var ?  Sizi gidi rantçılar sizi… Hadi oradan üfürükçüler sizi..

Gerçek şu:

Size ve yakınlarınıza iş çok, para çok, kriz yok.

Halktan aldığınız gücü sadece kendinize kullanıyorsunuz.

İyi insanlara, size bu kudreti verenlere, garibana iyilik yapan yok...

Nefsinizin kölesi oldunuz.

İyilik etmeyi unuttunuz.

Yazıklar olsun size...

Brüt Dış Borç Stoku 446.4 milyar dolar oldu

Türkiye'nin brüt dış borç stoku, 30 Haziran itibarıyla 446,4 milyar dolar olarak gerçekleşirken, stokun milli gelire oranı ise yüzde 58,3 oldu.

Aynı tarihte net dış borç stoku ise 242,4 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Stokun milli gelire oranı yüzde 31,7 seviyesinde gerçekleşti.

Hazine garantili dış borç stoku ise 15 milyar dolar oldu.

Kamu net borç stoku bu dönemde 1 trilyon 128,8 milyar lira olarak gerçekleşti. Stokun milli gelire oranı yüzde 19,1 olarak belirlendi.

AB tanımlı genel yönetim borç stoku aynı tarih itibarıyla 2 trilyon 267,5 milyar lira, bu rakamın milli gelire oranı da yüzde 38,4 olarak hesaplandı.

Bankalar dış borç stoku 152,281 milyar dolar olur iken, Parasal sektör hariç dış borç stoku 267,086 milyar gerçekleşti.

2021 ikinci çeyrekte kamu sektörü borç stoku 179,818  olur iken, özel sektör 239,550 milyar dolar olarak gerçekleşti. Birinci çeyreğe oranla  tüm borçlarda artış görüldü.

II. çeyrekte büyüme yüzde 21,7 diye senaryo çizenlerin yalanları patladı. Reel büyüme olsa idi, kamu ve özel sektör borçlarında azalma somut olurdu.

 Büyümenin bir fiyasko olduğu, borçların aşırı yükseldiği, maliyetlerin arttığı ve enflasyonun tırmandığı  bir sakat dönem. Ekonomik kırılmaların , dalgalanmaların , risk primlerinin yükseldiği ve ticaretin dengesiz olduğu yıllar. Türkiye’nin borçlanma maliyeti olan CDS yüzde 6-7 civarında.

Dış ticaret  ve bütçe açığı ,dış borç kamburu ,faiz, kur ve enflasyon  milleti inim inim inletiyor. Memleket kur, faiz ve enflasyon ile kuşatıldı. Merkez bankası rezervleri swap işlemleri ile hunharca harcandı. Kimse hesap bile vermiyor  ? MB borç yükümlülüğü  varlıklarından daha yüksek. 

SARAYIN KAMBURU DIŞ BORÇ YÜKÜ OLDU…

Ahlaksız siyasi rantçılar tüm köşeleri sardı.  Dış borç yükü milletin  sırtında gidiyor. Sarayın kamburu olan rant şirketleri milletin sırtında sopa gibi duruyor. Halk sömürülüyor, iktidar seyrediyor. Devlet yönetimi  sosyal devlet anlayışından  çıkarak , ticari aktör gibi hareket ediyor.

Esnaf , çiftçi, emekli, işçi ve yoksul kaderine terk edildi. Maaşlar eridi. Alım gücü düştü. Maliyetler yükseldi. Kiralar tavan yaptı. Halk perişan halde iken, sarayın  taraftarları şatafat içerisindeler. Zenginleştiler ve karınları iyice büyüdü.

Ucube sistemin savunucuları taraflı ve imtiyazlı haldeler. Taraflı basın ve  kalemşörlerin aldatma, yalan ve iftira haberleri….

Yönetimin otokrasiye dönüşmesi , ekonominin kartel ve monopol bir yapıya gelmesi en büyük sorun oldu.

Muhalif isimlerin markaja alınması , etkili kişilere iftira , kumpas ve şantaj kurulması siyasal iktidarın defterine kara leke olarak yazılacak.

Her kim bu ülkede ;  cumhuriyet , demokrasi ,özgürlük, adalet ,eşitlik, hukukun üstünlüğü  ve ahlak değerlerine sahip çıkarsa,  çok aziz ve kıymetlidir. Cumhuriyet kimseye imtiyaz hakkı tanımaz. Evrensel değerlere  sahip çıkılmalı.

Bağnazlıktan , cahillikten ve baskılardan memleket kurtarılmalı. Doğayı , çevreyi ve nehirleri katleden rantçı ve çıkarcı tiplere asla prim verilmemeli.

İtaat ve biat kültüründen ve cehaletten memleket kurtarılmalı. Milli birlik ve beraberlik çerçevesinde yeni bir şahlanma ve kalkınma dönemi başlatılmalı.

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU