DİKKAT (!) ÇIKAR İÇİN DOST SATANLARA ...

En güzel erdem dürüstlüktür...

DİKKAT (!) ÇIKAR İÇİN DOST SATANLARA ...
Bu içerik 899 kez okundu.

 

DİKKAT (!) ÇIKAR İÇİN DOST ROLÜNDELER...

İnsanoğlu yaratılış gereği dünyadaki yaptıklarından mesuldür. İnsanlar fıtratları gereği her şeyi yapabilirler. İnsanların karakteri davranışlarına ve çıkarlarına yön verir. Gerçek kişilik karakteri sosyal olaylar ile tezahür eder. Bastırılmış duygu ve düşünceler; fırsatlar ve imkanlar karşısında ortaya çıkar. Toz kondurulmayan kişilerden dahi beklenmedik şoklar ve olaylar vuku bulur. Beklenmedik tepkiler, icraatlar, fiiller ve davranışlara yansır. 

Değişen insan tipleri;

-İnsanların malı mülkü çoğaldıkça öfkeleri , kinleri kibirleri ve büyüklenmeleri artar .

-Makam ve mevkisi yükseldikçe  gaddar, âsi, zalim , ulaşılması zor, vefasız ve duygusuz mahluka dönüşür .

Tek dostu para ve makamıdır...

“Sözüme karşı geleni sevmem “der.

Oysa , sözüne karşı gelen de buna göre kötüdür.

Her işten bir şeyler aldığı için , kendisine Allah rızası için bir bardak su verende, iyilik edene de hep şüphe ile bakar.

 Aslında ayna da gördüğü kendi kirli yüzüdür hep.

-Maddi imkanları ve otoriter güçleri arttıkça, insanları aşağılayan, hor gören, küçük gören , dışlayan ,insafsız ,merhametsiz ve vicdansız tipler. 

Bu tiplerin genel yapıları  fırıldak, dönek , kaypak ve iki yüzlülük olarak ortaya çıkar. Günümüzde orası burası oynayan tipler olarak da lanse edilir. Toplumsal davranışları hokkabazlık, şarlatanlık,  kolpacılık ve zübüklük gibi görülür.

Bu tipler ipin üstünde ve altında rahat oynarlar. İnsanları kolay aldatırlar. Her türlü hileyle insanları yanıltırlar. İkna kabiliyetleri çok yüksek olur. Laf ebeliğinde başarılı olurlar. Yalanı kolay söylerler. Hızlı U dönüşü yaparlar. Simsarca tavır ve davranış sergilerler. Dostlukları kalıcı olmaz. Rüzgara göre yön değiştirirler.

Bir tek dostu yoktur. Kullandığı insanlar vardır. Hepsi bu.

Siyasette , ticarette ve sivil toplum kuruluşlarında makama gelenlerin fiilleri , şekilleri ve yüzleri hızlı değişim gösterir. Bariz örnek ;  ‘’Recep Tayyip Erdoğan’ın fedaisiyiz ve askerleriyiz’’ diye ortalıkta dolaşan  STK Başkanları…  Çıkarı için dönek tipler…

Küfrettiği siyasetçiyi sömürmek  için dost rolü yapar. Bunu yapanlara ne demeli ?

 Seçimlerde düşman gördükleri, hain dedikleri  ve dinsiz kafir ilan ettikleri insanlara hemşeri ayağıyla veya kişisel çıkarlar uğruna yaklaşıp ;   resim veren gafiller… Doğruluk , dürüstlük ve erdemlilik ne gezer kolpacı tayfasında…

Dinsiz solcu dedikleri insanların sofrasında bulunmak ne büyük acizliktir.  Sizi  gidi  kolbastıcılar. Sizi gidi hop tekçiler. Boş tenekeciler…

İBB  Başkanı Ekrem İmamoğlu’na küfür et, sonrada onla resim ver. Nasıl bir ruh halidir bu ?

Dürüstlük erdemlilik gerektirir. Vakarlı ,şerefli ve onurlu kişiler erdemlilik gösterir.

Bir bakıma erdemlik ahlaki açıdan doğruluktur ve tutarlılıktır. ... Erdem; yiğitlik, doğruluk, dürüstlük, bilgi sahibi olmak, güvenilir olmak, kararlılık gibi ölçülere tabidir.

Siyasette irtifa alanların eserleri ve kalıcı izleri çok önemlidir. Kimi kül olur uçar. Kimi de taş gibi yerinde ağır olur.

Siyasette ; CHP Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli   iyi izlenim ve iz bırakıyor.. Her kesimin sevgisini kazanmış  başarılı bir isim. Projeleriyle ön plana çıkan bir Belediye  Başkanı.

Her kim dostlarıyla düşmanlarını değiştirir ise ,  kaybetmeleri ve yıkılmaları mutlak olur. Sağlam dostluklar  kolay feda edilemez. Düşmanlar bedel ödettirir, dostlar kazandırır.  Dost gibi yaklaşan mendebur tipler sadece iyileri kötüler. O’ siyasetçiye oy vermemiş olsa dahi “hükmetme “ ve üstün gelme derdindedir. Bunların tamamı rant için beraber gözüken hırsız ve soysuz bir kesimdir. Pusu da çelme takmak için bekleyenlere aman ha dikkat edin...

Demedi demeyin...

 

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU