SEFAYI İKTİDAR,CEFAYI MİLLET ÇEKİYOR

Abbas yolcu. Dikiş tutmuyor .İpin ucu kaçtı. Düzen değişmeli artık.

SEFAYI İKTİDAR,CEFAYI MİLLET ÇEKİYOR
Bu içerik 888 kez okundu.

 

 SEFAYI İKTİDAR, CEFAYI MİLLET ÇEKİYOR

2013 yılına kadar ekonomi rayında gidiyordu.  O dönem  ve öncesinde  ciddiyet ve samimiyet vardı.  Azda olsa liyakat vardı. Çok fazla yolsuzluk , hırsızlık ve soygun alenen yapılmıyordu. 2009 ekonomik krizi kolay atlatılmıştı. Makro dengelerde o yıllar da çok fazla bir   bozulma görülmedi. Kur, enflasyon ve faiz arasında böylesine  uçuk farklılıklar yoktu. Aşırı maliyet artışları yaşanmıyordu. Piyasalarda o yıllar da güven ve istikrar sürdü. Iç ve dış yatırımcı için Türkiye, en cazibeli ülke idi. Kurumlar arası işbirliği üst düzeyde  idi. Parlamentoda  etkili politikacılar vardı. Muhalif  soruşturmalar, araştırmalar ve  vekillerin gen soru mekanizması çalışıyordu. Bir nevi sistem tıkır tıkır işliyordu. Kötüde olsa yargı görevini yapıyordu. Seçilmiş kişilere ve atanmışlara siyasi baskılar yapılmıyordu.

Milletin duasını almak öncelikleri idi.

Şimdi?

 YOLSUZLUK VE SOYGUN TIRMANDI..

2013 yılında ekonomide ve iktidarda bozulmalar başladı. İpin uçunu kaçırdılar. Davalarına ihanet ettiler. Politikalarına ve ilkelerine sırt çevirdiler. Çakallık ve tilkilik peşinde koştular. Dini ve kitabı bıraktılar. Hakkı unuttular. Halka hizmet, hakka hizmet  sözünü terk ettiler. Nefislerine yenik düştüler. Dilleriyle kalpleri ayrı telden çaldı. Zevk ve sefaya daldılar.

 Bazıları kadın , içki,  şöhret ve şehvete sarıldılar.

Para çoğaldıkça, etraflarında cilveli kadınlar da arttı.

Ne oldum delisi oldular .

 Devleti kullanarak   ticaret yaptılar. Her şeyi ganimet sandılar.  Rant peşinde  oldular.  Pula taptılar.

Böylece yolsuzluk ve soygun başladı. Yalan ve talan düzeni kuruldu. Büyük ihaleler yandaşlara senelerce verildi. Devletin tüm olanakları ve fırsatları iş takipçilerine sunuldu.   Yandaşlarına vergi affı getirdi. Araziler tahsis edildi. Çete ve mafyalarla iş birliği ortaya çıktı. Mafya liderlerine sahip çıktılar. Özel af yasası çıkarıldı. Doğayı ve çevreyi mahvettiler.

Bu dönemce yolsuzluk, hukuksuzluk ve ahlaksızlıklar zirve yaptı. Adalet rafa kaldırıldı. Yargıya ipotek konuldu. Yasama devre dışı kaldı. Demokrasiyi hançerlediler. Cumhuriyete düşmanlık beslediler. Atatürk’e sürekli saldırdılar. Ucube sistem kurdular. Türkiye’de otoriter sistem  oluştu. Medya ve ekonomi kartelleşti. Böylece saltanat başladı.

SARAY DÜZENİ KURULDU… 

Halktan koptular….

İktidar güçlendi. Çevresi zenginleşti. Gurur , kibir , öfke ve büyüklenme ortaya çıktı. İnsanlara tepeden bakıldı. Dilleri değişti. Siyasal baskılar arttı. Algı operasyonları başladı. Ülkeyi  cumhur ve millet diye ikiye ayırdılar. İmtiyaz ve ayrımcılık her yeri sardı. Liyakat ve adalet çöktü.

 EKONOMİK POLİTİKALAR İFLAS ETTİ…

Türkiye hak etmediği şeyleri yaşıyor. Geçim sıkıntısı diz boyu. Alım gücü düştü. Dış borç ,cari açık, ve bütçe açığı her geçen gün artıyor. Türk lirası dolar karşısında eriyor. Maliyetler yükseliyor. İthalata bağlı kalemlerin fiyatları sürekli güncelleniyor. Zamlar peş peşe geliyor. Vergiler artıyor. Kredi borçları artıyor. Yol ve tüneller paralı geçiş sistemi. Darphane gibi para basıyor yandaş ceplere…Ejderha gibi ülkeyi sömürüyorlar. Yılan gibi sokuyorlar. Timsah gibi gördüklerine atlıyorlar. Haya ve ahlak kalmadı ustaaa…

Zam zam,  zama da zam.

Köylü köyden ümidi kesti... Çiftçinin çilesi bitmiyor…

 Çiftçiler isyan ediyor. Üretim zorlaşıyor. İstihdam düşüyor. Yatırımlar askıya alınıyor. Turizm gelirleri düşüyor. İşsizlik tırmanıyor. Maaşlar yeterli artış olmuyor. Enflasyon önlenemiyor. İğneden ipliğe fiyatlar her gün yükseliyor. Devalüasyon ortamı sürüyor. Ekonomik politikalar iflas etti.Türkiye,  faiz oranlarında Avrupa ülkeleri arasında 1. sırada yer alıyor. Faiz oranında G20 ülkeleri arasında  Arjantin’den sonra 2. sırada yükseldi.

 

Türkiye faiz oranlarında dünyada sıralamasında   ilk 10 ülke arasında yer alırken,  Avrupa’da lider konumunda.

Türkiye, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD ) üyeleri arasında faiz şampiyonu.

Türkiye faiz oranlarında yaklaşık  Afrika ülkeleri arasında 6. sırada, Asya ülkeleri arasında 4. sırada yer alıyor.

Türkiye, dünyanın en büyük ekonomileri sıralamasında  satıl alma gücüne göre  11.sırada olurken,  GSYH  büyüklüğüne göre 20.sırada.

Türkiye 2020 yılının en güçlü ülkeleri sıralamasında 16,sırada yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olayların farkında, MHP  Lideri Devlet Bahçelinin gerçekleri görmesi, muhalefet parti liderleri Sn.  Meral Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu, Temel Karamollaoğlu, Ahmet Davutoğlu ve  Ali Babacan’ın daha güçlü ve dinamik çözümler üretmesi gerekir.

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU