MUHALİF PARTİLER REHAVETE KAPILDI

Ekonomi dikiş tutmuyor. Güven kayboldu. Fren patladı. Bataklığa doğru uçuyoruz...

MUHALİF PARTİLER REHAVETE KAPILDI
Bu içerik 498 kez okundu.

 

MUHALİF PARTİLER REHAVETE KAPILDI

Türkiye tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya kaldı. Halkın yüzde 95'i yaşam mücadelesini inim inim inleyerek veriyor.  Ağır ekonomik koşullar her kesimimi derinden etkiledi. Aşırı maliyetler esnaf, sanayici ve çiftçileri felaketin eşiğine getirdi. Dar gelirli aileler perişan durumda. Bu mübarek günlerde de mağduriyetler ayyuka çıktı.

Mağduriyet her geçen gün artıyor. Halk isyan noktasında. Farklı sesler, tepkiler ve  öfke her yerde tırmanıyor.

Troller , bot hesaplar alıp meydan da gazetecilik  oynayanlar besleniyor. Taşlar bağlı, köpekler ortada algı oluşturuyor. Yüzler de astar kalmamış.

Hayhat !  Ne günlere kaldı güzelim ülkemiz. Sahtekarlar el üstünde taşınıyor. Müptezeller makamlarda ağırlanıyor. Zübüklere şeref madalyası veriliyor

Maliyetler balon gibi şişiyor. Fiyatlar her ay artıyor. Enflasyon tırmanıyor. ÜFE  rekor üstüne rekor kırıyor. Ekonomik güven endeksi düşüyor. Alım gücü azalıyor. Milli gelir sabun gibi eriyor. Türk Lirası değer kaybediyor. Döviz aşırı kuvvetleniyor. Cari açık artıyor. Borçlanma faizi ağırlaşıyor. Bütçe açığı zirveye koşuyor.

 Makro dengeler sarsılıyor. Enflasyon , kur ve faiz arasındaki  kötü yönetim ; piyasalarda dengesizlik, spekülasyon ve dalgalanmaları ortaya çıkarıyor. Piyasalarda  ‘’voletilite’’ etkisini gösteriyor.  Ekonomide resesyon ve devalüasyon dönemi yaşanıyor. Ekonomik çarklar bozuldu. Artış dikiş tutmuyor. Fren patladı. Gidiyoruz bir çukura doğru

Enflasyon ve nominal değerler üzerinden algı operasyonlarıyla halk yanıltılıyor ve aldatılıyor.  Her bakan  ‘’ekonomide  rekorlar kırıldığını’’ ifade ediyor. Gerçekler gizleniyor. Reel veriler hasır altına gizleniyor.  Yetkililer rakamlarla resmen dans ediyor.

Enflasyonun olduğu bir yerde reel ekonomik büyümeden  bahsetmek büyük bir cehalettir. Bunu savunmak  basiretsizlik , cahillik, bilgisizlik ve saçmalık göstergesidir.

Türkiye  kur , faiz ve enflasyon artışında Avrupa ülkelerinde ve G20 ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor. Satın alma gücümüz oldukça global piyasalarda zayıf durumda. Avrupa ülkelerinde enflasyon ortalama  6% bandında iken, Türkiye  enflasyon oranında limitsiz artış gösteriyor.  GSYİH TL bazında büyük değer kaybediyor.

Türkiye ;  GSYİH 795 milyar dolar  ile  2021 yılında dünyanın en büyük ekonomileri sıralamasında 21, sırada yer alıyor.

 Ağır ekonomik koşullar siyasi dengeleri değiştiren  reel bir faktördür. Kötü yönetim ve mevcut gidişat Erdoğan ve Ak Partiyi köşeye sıkıştırdı. Cumhur ittifakı büyük oranda oy kaybetti / kaybediyor. Seçmen iradesinde çok büyük değişim ortada.  Ak Parti ve yandaş çevrelerde  bir panik havası mevcut. Yandaş şirketlerin bir çoğu dış ülkelerde ofis veya konut alıyor. Niçin alıyor?  Tezgah nedir ? Hedefleri  Nedir ?  Seçim korkusu bacayı sarmış durumda.

An itibariyle seçimleri cumhur ittifakının kazanması çok zor . Bu durum millet ittifakının ekmeğine yağ sürüyor.

Ağır ekonomik şartlar ve kötü yönetim şekli; muhalif partiler için altında değerinde bir fırsattır. Seçimleri için bir maça kozudur.

Muhalefet parti liderleri ve kurmayları sadece ekranlarda poz veriyor. Parti teşkilatlarında gayret ve mücadele görülmüyor. Seçmen tabanında etkili ve başarılı bir çalışma yok. Muhalif parti teşkilatları rehavete kapılmış durumda. Seçimler çantada keklik sanılıyor. Herkes bir makam ve yer kapma yarışına girmiş. Burunları bir karış havada olan tipler ortalıkta. ‘’Gelen gideni aratır’’ sözü unutulmamalı.

Birkaç belediye başkanının üstün gayretleriyle genel bir seçim kazanmak mucize olur. Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli’nin sadece başarısı seçimleri için yeterli olmaz.

Diğer muhalif belediyelerde gayret ve çaba yok gibi…Yatarak veya avanenizi  besleyerek seçimler kazanılmaz. Kamuoyunda etkili isimlerin rolü çok büyük olur. İtibar sahibi olan kişiler oy kazandırır. Dürüst insanların toplumda sözleri muteberdir.

Derinleşen kriz , ileriki günler de Anadolu da daha da etkili olacak. Sessiz çoğunluk ve gündelik hayatını yaşayan , mukaddesatına bağlı herkes biraz daha da ezilecek...

 

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU