NOMİNAL EKONOMİK BÜYÜME

2017 yılının ilk çeyreğindeki büyüme reel ekonomik büyüme değildir. 5% ekonomik büyüme nominal bir büyümedir. Bu artış enflasyona bağlı hizmet ve fiyat artışlarındaki nominal bir değerdir.

NOMİNAL EKONOMİK BÜYÜME
Bu içerik 1870 kez okundu.

 

%5 reel büyüme nerede.?

2017 yılının ilk çeyreğindeki     büyüme reel  ekonomik büyüme değildir. 5% ekonomik büyüme nominal bir büyümedir. Bu artış enflasyona    bağlı hizmet ve fiyat artışlarındaki nominal bir değerdir. Nominal değerler üzerinden algı yürütülmesi ekonominin teorilerine aykırı bir durumdur. Yüksek enflasyon ve fiyat artışlarının nominal değerleri hesaplanarak reel büyümeyi gösterme çabaları gerçeği gizleme gayretleridir.

GSYİH-Gayri Safi Yurt İçi Hasıla  bir ülkenin yerli ve yabancılarının ürettiği mal ve toplanan hizmet bedellerinin  kısacası tümüne nedir. 2014 yılı itibariyle miktar bazında   Türkiye’de ciddi büyüme sağlanmamaktadır. Enflasyona dayalı bir büyüme vardır. Dış ticaret hacim rakamları bunun en bÜyük göstergesidir. Türk Lirasının  değer kaybettiği bir dönem içerisinde hangi bir ekonomik büyümeden bahsedilir. Son 2 yılı bakıldığında   1$  1,80 TL  iken , haziran 2017 yılında  1$ 3,60 TL. seviyesine  ulaştı.  Bu artış   ve hızlı değişim büyük bir devalüasyon örneğidir.  Ülke ekonomisi ciddi olarak değer kaybetmiştir. Tüm şirketleri ve ülke ekonomisini durağan olarak etkiledi. Döviz kurlarındaki hızlı yükseliş nominal bazlı üretim ve hizmet bedellerinin artışlarına sebep oldu. Ekonomik girdiler ve üretim maliyetleri anormal bazlı artış gösterdi. Bu fiyat artışları otomatik olarak pazarlama yansıdı. Bu yansıma oranlarına bakıldığında  çok yüksek görebiliriz. Alış ve satış rakamları ve hizmet bedelleri her gün nominal değerde artış gösterirken halkın büyük çoğunluğu batıda hizmet bedelleri karşısında inlemektedir. İstanbul’da yaşayanlar hizmet bedelleri karşısında ne kadar para ve cezalar ödediğini çok iyi biliyor.

 Sosyal devlet politikası çerçevesinde para ödenmeyen hiçbir alan kalmamıştır. Devlet para toplama noktasında uzmanlaşmış bir usta modeli çizmektedir.  5% dilim ekonomik büyüme ,  bu hizmet bedellerindeki anormal ödemelerden kaynaklanmaktadır. Bu ustalık modeli şirketlerin patinaj yapmasına sebep olmaktadır. Sanayici ve esnafın 9% kar payını unutmuştur. Sadece ayakta kalarak kredilerle varlıklarını sürdürme yoluna gitmektedirler.

2017 yılının gayri safi yurt içi hasılanın bedeli 641 milyar 58 milyon TL içerisinde  hizmet oran artışı  daha ağırdır. Mal ve üretim bazında değildir. Reel enflasyonun 20 % 30 % seviyeye çıktığı bir yıl içerisinde 5 % ekonomik büyüme komediden ötede bir şey değildir. 5% büyüme tiyatro oyunudur .  Bu ülkemiz için dramatik bir tablodur.

2014 yılında yapılan ihracat bedeli 157 milyar dolarken   2017 yılında 155 milyar dolar hedef koyan bir irade ortadadır.  2015 yılında toplam ihracat bedeli 143 milyar dolarken 2016 yılında 142 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret hacmi gerilerken ithalat ve ihracat azalırken ekonomi nasıl büyüme gösterir. ?  Son 3 yılda     2014 ihracat rakamını  dahi yakalama şansımız zor gibi görünüyor. Üretim kapasitelerinin düştüğü, turizm gelirlerinin azaldığı  ,   döviz girdilerinin iniş gösterdiği, devalüasyonun olduğu  ve dış ticaret hacminin gerileği bir ortamda ekonomik büyüme yoktur. Devlet hizmet bedellerini artırarak millet üzerinden gelir sağlayan bir pozisyondadır. Üretime dayalı büyüme şu an itibariyle yoktur. Herkes cebindeki paraya sahip çıkmaya devam etmeli. 2017 yılı içerisinde pedal çevirmeye devam 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU