SEBASTOPOLİS YATAR, KAPLICA BATAR, HALK BAKAR .

Tokat i Osmanlı döneminde en önemli ve değerli iller arasında katma değer üreten konumda iken 90 yıllık cumhuriyet döneminde hak ettiği yere bir türlü ulaşamadı.

SEBASTOPOLİS YATAR, KAPLICA BATAR, HALK BAKAR  .
Bu içerik 3191 kez okundu.

SEBASTOPOLİS YATAR,KAPLICA BATAR,HALK BAKAR

Şekil A'da görüldüğü gibi vatandaş karamsar ve düşünceli..

Bende bir insanım .... Eşitlik istiyorum.....

Tokat  Osmanlı döneminde en önemli ve değerli iller arasında katma değer üreten konumda iken 90 yıllık cumhuriyet döneminde hak ettiği yere bir türlü ulaşamadı.

Tokat verimli ovalarıyla, geniş vadileriyle, verimli dağlarıyla, su kaynaklarıyla, yeşil bağlarıyla, barajlarıyla, doğal güzellikleriyle, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ve iş potansiyelleriyle herkesin dikkatini çeken bir il olmuştur.

Kurtuluş savaşlarında ve milli mücadele döneminde yurt , doğa , vatan topraklarını savunma noktasında ilk önde giden kahramanlar yetiştiren bir il olmuştur. İnsanları mert , su sert olan bu topraklarda  onlarca ozanların , alimlerin , ilim adamlarının, idarecilerin gıpta ettiği bir toprak parçasıdır.

Osmanlı tarihinden bu vakte kadar yardımlaşma, dayanışma ruhunun simgesi olan bu ilimiz, Anadolu’ya yayılmasında önderlik yapmıştır. Birlik ve beraberlik mayasını aşılayan , bir olma, iri olma, diri olma ve var olma mücadelesi veren bir ildir.

Ancak 90 yıllık cumhuriyet döneminde siyasi iktidarların oyuncağı haline gelen ve kullanılan bir il vasfını almıştır. Tokatlıların bu ülkeye verdiği katma değerin karşılığını hizmet anlamında yeterli alamayan   başlıca bir il konumundadır. Türkiye şahlandıkça tokat adım adım göç veren bir il oldu. Mülayım olan halk  oyuna geldi ve aldatıldı. Siyasi otoriteler Tokat’ı arka plana koydu. Türkiye genelinde 5 milyon nüfusun üzerinde olan bir halk yıllar boyunca dramatik bir tablo oldu.

Bir takım sırtlanların , tilkilerin  oyuncağı haline sokuldu. Doğup büyüdüğümüz bu topraklarda her gün şehitler verirken hizmet karşılığı bu mu olmalı.? Elleri nasırlı anaların , gözleri yaşlı dedelerin cami duvarlarında oturması içler acısı bir resimdir. Ülkelerini korumayan ve savunamayan ve  terk eden yabancıların adına verilen 27 milyar doların 1 milyar dolarını neden  Tokat ilçeleri için verilmiyor.?  Bu il neden hor görülüyor.?

 Kendi öz ilçemde sebastopolis kan ağlıyor. Dev bir tarihi miras yer altında yatıyor. Ülke turizmine kapalı bir durumdadır. Yöremizin en değerli kaplıcası batıyor. Siyasi malzeme olarak kullanılıyor.  Yıllardır geri planda kalan bu ilçemiz  için halk tüm yatırımların acil olarak yapılmasını talep ediyor. Çırpınan bir belediye başkanının talepleri derhal gündeme alınmalıdır. Sulusaray için yollar, barajlar, spor tesisleri , milli parklar, büyük kültür merkezleri, halk merkezleri , su güvenliği, turizm sahaları acilen inşa edilerek  şahlanmalıdır. 100 milyon dolarlık bir bütçe tahsis olunmalıdır.

 Millet vekilleri ve valiler daha cesur ve dirayetli bir duruş sergilemelidir. Cesur olmalıdır. Hak etmediğimiz bir şey üzerine ısrar etmiyoruz. Hak ettiğimiz hizmetin yapılmasını bekliyoruz. Ödediğimiz bedellerin hizmet karşılığını bekliyoruz. Göçün durmasını arzu ediyoruz.

Tüm basın yayın kuruluşlarının Tokat için kalemlerini bedelsiz kullanmasını temenni ediyorum. Haydi  Tokat    1 milyar dolar için bir olalım. beraber olalım , bastıralım ve koparalım. Ne diyorduk biz ‘’Herkes konuşur,  gerçekleri Yusuf Uzun yazar.’’

      YUSUF UZUN

İstanbul Tokatlılar Platformu

        İSTKOP

 GENEL BAŞKANI

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU