Çeşmesiz İstanbul Ağlıyor

Latin , Bizans , Roma ve Osmanlı imparatorluğuna başkentlik ve bir çok medeniyet ve kültüre ev sahipliği yapan İstanbul;kültürel varlıklarıyla Dünya’da dikkatleri üzerine çeken tek şehir olması nedeniyle çok önemlidir.

Çeşmesiz  İstanbul  Ağlıyor
Bu içerik 1515 kez okundu.

 ÇEŞMESİZ  İSTANBUL   YANIYOR......     


    Latin , Bizans , Roma ve Osmanlı imparatorluğuna  başkentlik ve bir çok medeniyet ve kültüre ev sahipliği yapan İstanbul;kültürel varlıklarıyla Dünya’da dikkatleri üzerine çeken tek şehir olması nedeniyle çok önemlidir. 
  Osmanlı imparatorluğu döneminde bir çok han ,hamam, kervansaray, cami çeşme , medrese ve sanat eserleri yapılmıştır. 


Bunlar içerisinde en dikkat çekeni ; şüphesiz hamam ve çeşmeleridir. Türklerin kültürün de ve İslam inancında amme hizmetinin önemi çok büyüktür. Osmanlı döneminde İstanbul’da yüzlerce insanların faydası için hayrat çeşmeler yapılmıştır. 
İnsanın yaradılışında ( hamurunda) suyun olması münasebetiyle; su –insan arasında ciddi bir ilişki vardır. İnsanın fıtratında temizlik çok önemlidir. Temizlik medeniyettir. Suyun olduğu yerde hayat vardır.Tıpkı dinimiz İslam da böyledir.Hz. Muhammed ‘’ Temizlik imanın yarısıdır .’ buyurarak suyun ve temizliğin önemini vurgulamıştır.
   İnsanların muhtaç olduğu su ve hava Yüce Yaradan tarafından kullar için bedelsiz verilmiştir. İnsanların yeryüzündeki cimriliği ve ihtirası yüzünden; bedeller ödeyerek suyu kullanıyoruz.


Türk milleti olarak, kültürümüz içerisinde çeşmelere en fazla önem veren bir milletiz. Türk milleti temizdir. Yüzleri , elleri , ayakları , elbiseleri bedenleri ak tır, kirli değildir. Türkler çok yaşarlar ,az hasta olurlar, sık yıkanırlar, içki çok içmezler , spor yaparlar. Su ile bu kadar özlü bir millet yer yüzünde hiç gelmemiştir. 
  Milletimizin gözünde su‘’ aziz, verici ,canlandırıcı , dinamik , güçlü, neşeli ,mütevazi, ,izzetli, kıymetli, temiz, mükemmel , azimli ve önemlidir.
    Atalarımızın dediği gibi: su uyur düşman uyumaz, su testisi su yolunda kırılır, su akarken testiyi doldurunuz… şeklindeki  sözlere konu olmuştur. 
   Gelelim zurnanın zırt dediği yere,
 Dünya’da İstanbul kadar çeşmesi olan hiçbir şehir yoktur. Günümüzde çeşmelerimiz maalesef kapalı ,hizmet dışı , terk edilmiş durumdadır. Çeşmeler belediyelere para basmadıkları için bakımsız bir durumdadır. Belediyeler sadece para kaynağı olan yatırımlar yapmaktadır. Kendilerine külfet getirecek amme hizmetinden yoksun bir durumdadır. 
Sosyal devlet politikası içerisinde tüm belediyeler meydanlarda ,sokaklarda , önemli işyerlerinin önünde , ana yollarda bu hizmeti sunmakla mükelleftir. 
Allah’ın bizlere lütuf olarak verdiği suyu;  rant haline dönüştürmek, günümüz siyasetçilerinin akıllarının sadece paraya çalışmasındandır.
15 milyon İstanbullu her gün milyonlarca suya para vermek zorunda mıdır ? 
Neden çeşmeler bedelsiz hizmet vermiyor? 
    Tüm okullarda öğrenciler neden para ile su satın alıyor?
İstanbul’daki tüm büyük hastanelerde neden çeşmeler yok?
Merkezi alış veriş yerlerinin önlerinde neden çeşmeler yok?
  Heyhat (!) çeşmeler sizlere para basmadığı için mi yok?
Dev projeleri yaparken, küçük çeşmeleri neden yapmıyorsunuz. ? 
Çünkü çeşmeler para üretmez sadece insanlık üretir. 
Yaptığınız tüm hizmetler bir bedel karşılığındadır. Amme hizmetlerinden Osmanlıdan kalan bu güzel gelenek hepinizce yok sayılmıştır. 
Osmanlıdan öğrendiğimiz su gibi aziz ol ibaresi sadece sözde kalmıştır.
Biz İstanbul’da tüm çeşmelerin artırılmasını ve pırıl -pırıl millet adına akmasını bekliyoruz.

        Yusuf UZUN 
Ekonomist-Dış Ticaret Uzmanı
            İSTKOP
GENEL BAŞKANI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU