İSTİHDAM GÜCÜNE ALTIN ÖNERİLER

Boş laf üretmek her kişinin işi olabilir. Ama istihdama yönelik öneride bulunmak bilge kişilerin işidir.

  İSTİHDAM  GÜCÜNE  ALTIN ÖNERİLER
Bu içerik 2107 kez okundu.

İSTİHDAM GÜCÜNÜN  EKONOMİK ARTIŞI

Ülkemizde son yıllarda  düşen dış ticaret hacmini   geliştirmek için gerekli adımların atılması gerekir.  Bu  kapsamda  bölgemizdeki  siyasi ve ekonomik istikrarsızlık, oluşan ekonomik krizler, çıkan bölgesel savaşlar, değişen enerji politikaları, yükselen döviz kurları , azalan turizm gelirleri ,global devalüasyon ve yükselen enflasyon  rakamları etkili olmuştur. 

Değişen dünya konuşlarındaki  siyasi rekabet ve çatışmalar sebebiyle ekonomik büyüme rakamları azalmıştır. Devletlerin bireyler üzerine ciddi olarak ekonomik yük artışı olmuştur. Bireylerin ödeme kalemleri artıştır. Bu artış olurken gelir artışları  enflasyon ve fiyat artışlarının altında  izledi.

İstihdam gücünün artırılmasına yönelik altın önerileri  tarafımca sıralanmıştır.

 

1-      Mesleki eğitimlerin     artırılması  ön şarttır. Toplumun tüm katmanlarına    yaymak  gerekir. Türkiye de ara eleman bulmak   zorlaşıyor.  Kalifiyeli eleman  yetiştirmek ekonomik başarıyı  kazandırır.   Verimli eleman kazanmak için     tesviyeçilik, tornacılık-,kalıpçılık, ziraat makinaları kullanımı, kaynakçılık, oto motor tamirciliği, mobilyacılık, doğramacılık ve  ayakkabıcılık yaygın  olarak sağlanmalıdır.

2-      Kamu yatırımlarının artırılması ve ayrımcılık olmadan yatırım politikalarının  uygulanması.

3-      Özel sektör yatırımlarının artırılması  ve özel sektörün teşvik edilmesiyle önlerindeki kurumsal engellerin hızlandırılması ve kaldırılması.

4-      Finans  ve medya arasında ki  bağlantıların düzenli olması . ;Veri tabanının  ciddi güvenilir olması.

5-      Siyasi partilerin  iş gücüne öncelik vermesi. Siyasi partilerin bölgesel ayrışma yapmadan  iş gücüne destek vermesi.

6-      İstihdam üzerinden alınan vergi ve  primlerin   azaltılması

7-      Kadınların çalışma hayatına   katkıları  ve eğitimleri.

8-      Macro ekonomik istikranın sürdürülmesi  ve evrensel ekonomik teorilerin uygulanması.  Şahsi menfaatler ve çıkarlar doğrultusunda kararların    alınmaması.

9-      Dışa bağımlılığın azaltılması  gerekir.  Bağımlı olduğumuz kalemler üzerinde  üretim  olanaklarının sağlanması. Üretime öncelik verilmesi.

10-Energi politikalarının   iyi yönetilmesi gerekir. Devleti zora sokacak  şart ve koşullardan uzaklaşması.  Hak ve adalet ilkesine riayet ederek  alım ve satışlarda  hile yapılmaması.  

  11-Kur-  Enflasyon dengesinin sağlanması  .Fiyat artışlarına sebep olacak unsurların tespit edilmesi.

12-Döviz kurunun   sabit  tutulması .  işsizlik üzerinde ciddi    etkisi vardır.  Döviz artışı = işsizlik artışı demektir.   Bu olayda   yatırımların düşmesi  macro dengelerin bozulması demektir.   Faizlerin  kontrol altında olması

13- Teşviklerin artırılması. Özellikle tarım teşviklerinin artırılması çok önemlidir.

14- Çalışma ortamlarının düzenlenmesi  istihdam gücünün artmasına vesile olur.

15- Yüksek kalite de   iş imkanları yaratmak çok  gereklidir. Katma değeri yüksek  dünya pazarlarında marka değeri olan  üretim yapılması.  Sanayicinin   marka değeri yüksek olan üretim üzerinde yönlendirilmesi ve desteklenmesi.   iş gücü geçişlerinin kolaylaştırılması  ve  engellerin kaldırılması.   Genç insanlara yönelik eğitimlerin  sağlanması.  Engellilerin ekonomiye katkıları ve eğitimleri .

16- Bölgesel teşvikler sağlanması : iller bazında  ve bölgesel bazda çalıştay kurularak iş gücüne yönelik sorunların  tespit edilmesiyle  kararların alınması.

 17-Göç olayının çözümlenmesi: Batıya ve bölgesel göçlerin engellenmesi.

18-  Sivil toplum kuruluşlarının  çalışmalarını desteklemek ve onların görüşlerine öncelik verilmesi.

19-  Yabancı sermayenin teşviki ve yatırım imkanlarının sağlanması.

20-  Vasıfsız yabancıların ülke sınırları içerisinde  oturum  izni verilmemesi.  Yabancı  ülke vatandaşlarının girişlerinin sınırlandırılması.

Bu maddeler üzerinde ciddi  uygulamalar ve çalışmalar oluştuğu takdirde iş gücünün hızlı yükselişini görebiliriz. Ekonomik büyüme ve  ticaret hacminin artışı sağlanır.  Bu maddeler üzerinde devlet kamu kurum ve kuruluşlarının incelemesini ve dikkate almasını önemle temenni ederim.

YUSUF  UZUN

İSTKOP

GENEL BAŞKANI

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU